Lot Nr. 26520
Tornøe, Karen Elisabeth (1847 - 1933) Danmark: En kvinde ved et skrivebord i en stue.
Forhandler detaljerTornøe, Karen Elisabeth (1847 - 1933) Danmark: En kvinde ved et skrivebord i en stue. Olie på lærred/opklæbet på pap. Signeret: EJ. 44 x 39 cm.
Indrammet 55 x 50 cm.
Stemplet bagpå: Malt af Elisabeth Tornøe, f. Blumer. Dødsbo-auktionen efter arkitekt Holger Tornøe, Marts 1968. Nellemann & Thomsen.
Tornøe, Karen Elisabeth (1847 - 1933) Danmark
Født Blumer.
Gift med maleren Wentzel Tornøe.
De kom ofte på Tønballegård ved Glud, tæt ved Horsens.