Lot Nr. 19285

Janssonius, Jan (17. årh.) Specialkort over Fyn. Atlas Novus, 1647.

€ 300,00
Dkr. 2.400,00
£ 290.00

40 x 51 cm. Usigneret. Kobberstik.

Indrammet.

Kortet er flækket på midten.

Afbilet på page 83 i Bo Bramsens bog: Gamle Danmarkskort.

På bagsiden anført at kortet har hængt over Peter Troensegaards skrivebord på Svendborg Øxenbjerg Dampmølle.

telefon: +45 86 27 77 99

Telefon: +45 86 27 77 99 | Mobil: +45 20 49 39 81
Mail : mail@pegasus-finearts.dk