Lot Nr. 21040
Dansk guldalderkunstner (19. årh.) Portæt af Louise Ødum f. Børresen
Forhandler detaljerDansk guldalderkunstner (19. årh.) Portæt af Louise Ødum f. Børresen. Olie på pap. Usigneret. 19,8 x 15,5 cm.
Indrammet.
Louise Ødum f. Børresen f. 1830. I 1860 opført i Folketællingen fra Randers som gift med købmand Albreth Ødum, Randers Købstad, Støvring Amt. Værket er sikkert fra ca. 1845 - 48.
Dansk guldalderkunstner (19. årh.)