Lot Nr. 2219
Saloman, Geskel (1821 - 1902) Danmark. Undervisning på violin.
Forhandler detaljerSaloman, Geskel (1821 - 1902) Danmark: Den første Undervisning paa Violin. Dateret 12/11 1846 tilforn Frøken Stemann paa Vallø. Bly på papir. Signeret: G. Saloman. 21 x 15,5 cm.
Med lille guldramme. Geskel Saloman var en kortere overgang elev af Eckersberg. Senere professor på Akademiet i Stockholm. Se Weilbach.
Saloman, Geskel (1821 - 1902) Danmark