Lot Nr. 17392
Barselsspand, Sønderborg, 19. årh. Danmark.
Forhandler detaljerBarselsspand, Pottemager Winther (1838 - 1919)Sønderborg, 19. årh. Danmark. Med hank og mørkebrun glasur udvendig. Dekoreret med blomster. Låg dekoreret. Højde.: 34 cm. Med hårrevne i låg.
Proveniens.: Privat samling i Aarhus.
Virkelig fint stykke!