Lot Nr. 19528
Kæmpe Japansk Imari Gulvvase med flæset kant, 19. årh.
Forhandler detaljerKæmpe Japansk Imari Gulvvase med flæset kant, 19. årh. Polykrom dekoreret med scener af mennesker og fisk og skaldyr, bl.a hummere og krabber. H.: 77 cm. Dia.: 31 cm.
NB: Hele toppen er stærkt repareret og der mangler et stykke
Har været udlånt til TV programmet Krejlerkongen 2020.