Lot Nr. 19694
Sørensen, Carl Frederik (1818 - 1879) Danmark. Marine med sejlskibe under høj klippekyst
Forhandler detaljerSørensen, Carl Frederik (1818 - 1879) Danmark. Marine med sejlskibe under høj klippekyst ved solnedgang. Olie på lærred. Signeret: CFS 18. aug 1871. 32 x 44 cm.
Indrammet med virkelig flot hjørneornamenteret ramme.
Proveniens: Marienlyst Slot, inventarnummer 685. Stempelt herfor. Senere Paula Sørensen - og dennes søn Leif (verso betegnet).
Sørensen, Carl Frederik (1818 - 1879) Danmark.