Lot Nr. 22664
Bemalet panel med plante fra Svane Apoteket, 19. årh. Vestergade 4, Aarhus, Danmark.
Forhandler detaljerBemalet panel med plante fra Svane Apoteket, 19. årh. Vestergade 4, Aarhus, Danmark. Olie på egepanel. 92 x 30 cm. Panel med påmlet kakao- eller kaffebusk.
Indrammet i bemalet fyrretræs ramme.
Fra apoteker Adolf Vilhelm Joseph Meyers ombygning af apoteket i 1860 - 1870. Man mener, det var professor C. F. Aagaard, der var medvirkende ved ombygningen.
NB: Træet er flækket!
Afbildet i bogen Hans- Otto Lodrups bog: Svane Apoteket side 61.